Belgesel, İstanbul’un tanımadığımız bir yüzünü, yeniden nefes almaya başlayan sualtı yaşamını bize tanıtmakta ve kalıcı bir belge olarak daha sonra yapılacak projelere ışık tutmaktadır.

Anadolu Feneri, Ortaköy, Bebek, Çengelköy gibi İstanbul Boğazı’nda birçok yerde yapılan her dalışta karşılaştığımız olan denizatları en çok ilgi gören balıklardı. İstanbul’un sualtı yaşamına bir sembol olabilecek kadar çok görülen ve nesli tükenme tehlikesinde bulunan, koruma altına alınmış denizatlarının Boğaziçi’nde varlığı çok sevindiriciydi.

İki hafta içinde görüntülenen canlılardan kalkan balığı, dil balığı, tekir, izmarit, mezgit, istavrit, gümüş, iskorpit, gelincik gibi ticari balıklar Boğaz’da yaşamın hala devam ettiğini gösteriyordu. Sürü balıklar ile beslenen yunusların bolluğu ise bu sürülerin yoğunluğunu gösteriyordu.

Haliç gibi, on yıl önce kokudan yanına yaklaşılamayan bir bölgede ilk kez görüntülenen deniztavşanı önemli bir belge niteliğindeydi. Çiftleşen yengeçlerin bolluğu ve denizden alınan örneklerde bolca görülen yengeç larvaları, Haliç’te yaşam zincirinin devam ettiğinin göstergesiydi. Bu tür besinlerle beslenen istavrit gibi sürü balıkların tekrar Haliç’e girmesinin nedeni de bu yaşam ve besin zincirinin başlamış olmasıydı.

Tropik denizlerde görmeye alıştığımız renkli yumuşak mercanların Adalar bölgesinde görüntülenmesi kadar, nesli tükenmeye yüz tutan ıstakozların da hala var olduğunu belgelemek de heyecan vericiydi. Sadece balıklar değil, deniztavşanları, anemonlar, süngerler, örümcek yengeçleri, keşiş yengeçleri, şakayıklar, tekeler gibi diğer sualtı canlılarının da belgelenmiş olması tür çeşitliliği açısından önemliydi.

Belgesel, 15 dalış gününde 20 dalış noktasında çekilen 15 saatlik sualtı çekimi ve 25 saatlik kara çekiminden oluşan görüntülerden oluşmaktadır. Filmin kurgusu için kitabın yapımında kullanılan yöntem izlenerek dalış bölgelerine göre kurgulama yapıldı. 85 dakika uzunluğundaki bu belgesel film, Anadolu Feneri, Bebek, Çengelköy, Ortaköy, Haliç, Kızkulesi, Büyükada ve Yassıada olmak üzere sekiz bölümden oluşmaktadır. (‘belgesel izle’mek için yukarıdaki videoya tıklayın)

Yapımcı ve Yönetmen : Alptekin Baloglu
Yapım Yönetim : Mutlu Gunay
Seslendirme : Okan Bayülgen
Senaryo : Alptekin Baloğlu
Kamera : Senalp
Özgün Müzik : Aklan Akdag
Mastering : Ugur Hasirci
Editör : Ozlem Dundar
Bilimsel Danışman : M. Levent Artüz
Sualtı Teknoloji Sağlayıcı : İdeal Teknoloji Marine,
  Dr. Ejder Varol, Dr. Murat Egi
ROV Operatörleri : Gönen Eren, Teoman Ahiskalı
Dalış Ekibi : Birkan Babakol, Asım Dumlu,
  Hami Ünlü, Sinan İnceler,
  Fatih Hüseyinoğlu
Belgeselin DVD siparişi için bize yazın:
DVD Fiyatı : 35 TL  (Gönderim + KDV dahil)
[contact-form-7 404 "Not Found"]