2012 yılının başlarında kendimizi Maldivler’in masmavi sularında bulduk. Bir hafta boyunca her sabah saat altıda kalkıp dalışlara başladık. Akıntılı sularda bayrak gibi sallanırken köpekbalıklarını seyrettik..

Manta ve balina köpekbalıklarının peşinde palet salladık, yaramaz çocuklar gibi balık sürülerinin içine daldık, gece dalışlarında avlanan köpekbalıklarını seyrettik.

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, yaşam bize birçok sorumluluk yüklüyor. Çok çalışmak zorundayız; mutlu bir aile yaşantımız olsun diye, işlerimizde başarılı olup bu dünyada olumlu bir iz bırakabilmek için, mutluluk denen ve ne olduğu herkesçe farklı olan duyguları yaşamak için, çok ama çok çalışıyoruz. Yoruluyoruz; hem beden olarak hem de beyin olarak… Bazen kaçmak istiyor, herşeyden uzaklaşabileceğimiz bizi mutlu edecek sakin bir dünya arıyoruz.

Bizler bu sakin ama her anı heyecan dolu dünyayı, sualtında arayan sekiz şanslı arkadaşız… Bu nedenle her yıl farklı bir ülkede en az bir haftalık dalış seyahati yapıyor ve neredeyse sudan çıkmıyoruz…

2012 yılının başlarında kendimizi Maldivler’in masmavi sularında bulduk. Bir hafta boyunca her sabah saat altıda kalkıp dalışlara başladık. Akıntılı sularda bayrak gibi sallanırken köpekbalıklarını seyrettik, manta ve balina köpekbalıklarının peşinde palet salladık, yaramaz çocuklar gibi balık sürüle-rinin içine daldık, gece dalışlarında avlanan köpekbalıklarını seyrettik. Her günün dört saatini sualtında geçiriyorduk. Neden her sabah bu kadar erken kalkıyorduk? Neden hiç sıkılmıyorduk? Neden bu bir hafta bitmesin diye düşünüyorduk? İşte bu kitapla bir hafta boyunca Maldivler’de tanıklık ettiklerimizi ve doğadan öğrendiklerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Dalış Ekibi: Alptekin Baloğlu, Ali Sabancı, Birkan Babakol, Emre Kurttepeli, Turgut Gürsoy, M.Kemal Cılız, Kerim Sabuncuoğlu, Emre Berkin