“İstanbul’un Sualtı Yaşamı” kitabı, 2006 yılında gerçekleştirilen projenin kitabıdır. İstanbul’un sualtı yaşamını fotoğraflarla belgeleyen ilk kitap olma özelliğine sahiptir.

Kitapta kullanılan fotoğraflar, Boğaz’da, Bebek, Ortaköy, İstinye, Çengelköy, Anadolu Feneri, Türkeli Feneri, Haliç ve Kızkulesi’nde ve Adalar bölgesinde, Burgazada, Büyükada, Balıkçı adası, Sivriada ve Yassıada’da çekilmiştir. Sualtında çekilen 3060 fotoğraf ve karada çekilen 4100 fotoğraf değerlendirilerek seçilen 257 fotoğraftan oluşan kitapta, sualtı canlılarının yaşamları ile ilgili bilgiler de mevcut.

Anadolu Feneri, Ortaköy, Bebek, Çengelköy gibi İstanbul Boğazı’nda yapılan her dalışta karşılaşılmış olan denizatları en çok ilgi gören balıklardı. İstanbul’un sualtı yaşamına bir sembol olabilecek kadar çok görülmüş olan ve nesli tükenme tehlikesinde bulunan, koruma altına alınmış denizatlarının Boğaziçi’nde varlığı çok sevindiriciydi.

İki hafta içinde görüntülenen canlılardan kalkan balığı, dil balığı, tekir, izmarit, mezgit, istavrit, gümüş, iskorpit, gelincik gibi ticari balıklar boğazda yaşamın hala devam ettiğini gösteriyordu. Sürü balıklar ile beslenen yunusların bolluğu ise bu sürülerin yoğunluğunu gösteriyordu.

Haliç gibi, on yıl önce kokudan yanına yaklaşılamayan bir bölgede ilk kez görüntülenen deniztavşanı önemli bir belge niteliğindeydi. Çiftleşen yengeçlerin bolluğu ve denizden alınan örneklerde bolca görülen yengeç larvaları, Haliç’te yaşam zincirinin devam ettiğinin göstergesiydi. Bu tür besinlerle beslenen istavrit gibi sürü balıkların tekrar Haliç’e girmesinin nedeni de bu yaşam ve besin zincirinin başlamış olmasıydı.

Tropik denizlerde görmeye alıştığımız renkli, yumuşak mercanların Adalar bölgesinde görüntülenmesi kadar, nesli tükenmeye yüz tutan ıstakozların da hala var olduğunu belgelemek heyecan vericiydi. Sadece balıklar değil, deniztavşanları, anemonlar, süngerler, örümcek yengeçleri, keşiş yengeçleri, şakayıklar, tekeler gibi diğer sualtı canlılarının da belgelenmiş olması tür çeşitliliği açısından önemliydi.

A4 Ofset Yayınları tarafından yayınlanan, 23cm. x 30cm. boyutlarında 170 gr/m2 magno kâğıda basılmış sert kapaklı kitap 224 sayfadan oluşmaktadır. Kitapla beraber, üç boyutlu fotoğrafları izleyebilmeniz için 3D gözlüğü de verilmektedir.

Kitap siparişi için bize yazın:

Kitap Fiyatı: 120 TL (Gönderim + KDV fiyatın içinde)

[contact-form-7 404 "Not Found"]