Denizin Sırları projesi, öncelikle çocuklara denizi tanıtmak, sevdirmek, saygı duymalarını sağlatarak korumalarını hedefleyen bir sosyal sorumluluk projesidir.

Yıllardır sualtında çektiğim fotoğraflar ile kitaplar, belgesel filmler hazırlayıp denizlerde yaşayan canlıların şaşırtıcı hikayelerini insanlarla paylaşıyorum.

Bir gün, bir ilkokulun konferans salonunda, yaklaşık dört yüz ilkokul öğrencisinin karşısındaydım. Fotoğraflar eşliğinde konuşmaya ve sualtı dünyasının evsahiplerini anlatmaya başladım. Hepsi şaşkınlıkla ve büyük bir dikkatle beni dinliyor, bazı fotoğraflarda çığlıklar atıp, ben konuşmaya başlayınca hemen susuyorlardı. Sadece öğretmenleri değil ben bile bu ilgi ve dikkate şaşırmıştım.

“Gösteri sonrası yanıma gelen bir kaç öğrenci heyecan içinde soru sormaya başladılar. “Deniz neden mavidir?” diye bağırıyordu birisi, “Balıklar konuşur mu?” diye ceketimi çekiştiriyordu ötekisi. “Balıklar uyur mu?” “Deniz suyu neden tuzludur?” “Balıklar su içer mi? İçmez değil mi?”

“İşte o gün “Denizin Sırları”nın temelleri atıldı. En büyük hedefim olan, çocuklara sualtı dünyasını tanıtıp sevdirmenin yöntemi belirlenmişti. Soru ve cevaplar ile sualtının sırlarını tanıtacaktım.

Bu hedefle “50 Soruda Denizin Sırları” adlı bir kitap hazırladım. Bu kitapta her çocuğun, hatta büyüklerin bile ilgisini çekecek 50 farklı soru, çektiğim sualtı fotoğrafları eşliğinde cevap buluyor. Deniz suyu neden tuzludur? Balıklar su içer mı? Balıklar uyur mu? Bir yılda kaç köpekbalığını neden öldürüyoruz? Balıkların kulakları var mı? Dünyanın en büyük gözü hangi canlıdadır? Deniz neden mavidir? Balıkların saçları var mıdır? Sualtında doktor var mı? Balıklar nasıl yüzer? İstakozlar neden göç eder? Balıklar konuşur mu? Kalamarlar nesillerini ölerek mi sürdürürler? Dünyanın en büyük balığı hangisidir? Anemonlar neden anemon balıklarını zehirlemez? Hangi canlının erkekleri doğum yapar? gibi farklı soruları bulabilirsiniz kitapta.

Projedeki ilk çalışmayı Forum alışveriş merkezleri ile yaptım ve 7 ildeki Forum AVM leri içinde 50 tane soru panosunu yerleştirerek, bir soru kartını alan çocuğun bu panoları bulup, cevapları okuyup öğrenip, karttaki soruları cevaplamasını istedim. Soruları doğru cevaplayan her çocuğa bir kitap bedava hediye edildi. Bu sayede 20.000 cocuğumuza bedava kitaplarımızı ulaştırabildim.

Bursa Hayvanat Bahçesi içerisinde bir binayı Türkiye’nin ilk “İnteraktif Sualtı Eğitim Müzesi” olarak hazırladım. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçirilen bu binaya giren çocuklar kendisini loş bir ortamda sanki sualtındaymış gibi buluyor ve duvarlarda ışıklı panolarda bu soru ve cevapları fotoğraflar eşliğinde okuyabiliyordu. Ayrıca Türkiye suları, tropik sular ve Marmara Denizi’nde çekilmiş fotoğraflardan oluşan dia gösteriler; Özel maskeleriden baktığınızda 3D – Üç Boyutlu olarak görülen fotoğraflardan oluşan gösteriler TV lerden gösterilmekteydi. Salonun ortasındaki 3 adet dokunmatik ekranlı bilgisayarlarda karşılarına 5 soru çıkıyor ve hepsini doğru cevaplayabilen herkese 1 kitap anında hediye ediliyordu. Bu sayede 10.000 çocuğumuza kitap hediye edildi. Her çocuk kitapları büyük bir heyecan ile karşıladı.

 
Fakat ilk hedefim olan Doğu Anadolu’da denizle hiç tanışmamış çocuklara bu kitabı bedava nasıl ulaştırabilirdim? Sponsor peşinde geçen sonuçsuz geçen 2 yıl sonrasında, vazgeçmek yerine tek bir sponsor olmadan, genele yayılan bir sosyal sorumluluk projesine başlatmaya karar verdim. www.denizinsirlari.org  adında bir web sitesi hazırladım. 1 kitabı kendisi için satın alan kişi, en az 2 kitabı da doğudaki çocuklarımıza hediye edecekti. Kitabın maliyeti olan 5 TL lik bir maliyetle, daha önce denizi hiç görmemiş olan çocuklar bilgilenecek, kendisine bedava gelen bir kitabı okumaya ve denizi anlamaya başlayabilecekti. Destekçiler sadece www.denizinsirlari.org web sitesinden faturaları karşılığında kitaplarını alabiliyor, doğuda görev yapan öğretmenler ise aynı siteden okulları için talepte bulunarak kitap isteyebiliyorlardı. Tüm destekçiler şeffaf bir şekilde destekledikleri kitap sayısı ve isimleri ile yer alıyor, kitapların gittiği okulların isimleri, öğretmenlerin yolladığı fotoğraflar ve çocuklarımızın yazdığı duygu dolu mektuplar da sitede yer almaktaydı. Projede ilk 6 ayda 23.000 çocuğa destekçilerimizden hediye olarak bağışlanan kitaplar ulaştı. Hedef en az 100.000 çocuğa bu kitapları ulaştırabilmek. Her denizseveri projeye destek olmak için sitemize bekliyoruz. Ayrıca belediyelerin, özel sektörün ve elbette devletimizin de projeye destek vermelerini de bekliyoruz.