Alptekin Baloğlu’nun 2003 yılında gerçekleştirdiği “Sualtının Yıldızları” projesi, dünyanın dörtte üçünde yaşamalarına karşın çok az tanınan sualtındaki canlıların ilginç yaşam gerçeklerini su yüzüne çıkartıyor.

“Sualtının Yıldızları” projesi bir kitap, belgesel film ve Tophane-i Amire’de yapılan sergiden oluşuyor. Projeyi oluşturan fotoğraf ve video görüntüleri, Alptekin Baloğlu’nun Avustralya, Papua Yeni Gine, Malezya, Tayland, Burma, Sudan, Mısır, Maldivler, Belize ve Türkiye sularında yapmış olduğu dalışlarda çekilmiştir.

Milyonlarca yıldan beri dünyamızda yaşayan sualtı canlıları her biri farklı yapıda da olsa ortak bazı özellikler taşımaktadır. Gündüz yaşamını aktif sürdüren canlıların gece ortadan kaybolup yerini gecenin karanlığında beslenen canlılara bırakmaları ve bu değişimle gelen çeşitlilik…

Yaşam mücadelesindeki beslenme, gizlenme ve üremede geliştirdikleri inanılması güç özellikler her bir sualtı canlısını yıldızlaştırmakta. Alptekin Baloğlu, çevre kirliliği ile yok etmeye başladığımız, hem gece hem de gündüz parlayarak bize doğanın gücünü ve gizemini gösteren sualtının yıldızlarını tanıtmakta ve onlara olan saygı ile koruma borcumuzu bu projeyle hatırlatmaktadır.