Akıntılı sularda köpekbalıklarını seyrettik, manta ve balina köpekbalıklarının peşinde palet salladık, çocuklar gibi balık sürülerinin içine daldık, gece dalışlarında avlanan köpekbalıklarını seyrettik.

Raja Ampat veya “Dört Kings”, Takımadaları Yeni Gine adasında Endonezya’nın Batı Papua eyaletinin kuzeybatısında ucunda yer almaktadır.Adanın doğu yarısı Papua Yeni Gine tarafından işgal edilir. Misool, Salawati, Batanta ve Waigeo dört ana adadan oluşan ve 1.500 üzerinde küçük adalar, Raja Ampat Takımadaları dalış için dünyanın en iyi yerler arasında. Bilimsel araştırmalar Raja Ampat dünyanın en zengin sualtı biyolojik çeşitlilik sahip olduğunu göstermektedir. Bu bölge için değil, aynı zamanda Hint ve Pasifik Okyanus değil sadece bölge, mercan larva ve plankton sağlamak yiyecek stokları çevresinde bol miktarda ve güçlü akıntılar sayesinde. Balık biri bin 508 tür, mercan 537 türleri ve 699 kabuklu türleri dünyanın en türlerinin hepsi neredeyse% 75 karşılık bölgede, gözlenmiştir.

Bu güzellikleri ulaşmak için, Sorong Jakarta için uzun uçuş ve sonra başka bir 6 saatlik uçuş almak gerekir. Eğer dalış tekne olsun, kendiniz için tüm bu güzellikleri sahip olacaktır. Dalış nedeniyle akımlar zaman zaman zor olabilir rağmen, kesinlikle zorluk değer.Bölge Endonezya hükümeti tarafından milli park statüsünde korunmaktadır.

Ben Raja Ampat dünyanın en zengin ve sağlıklı mercan resifleri ev sahipliği inanıyorum. Tüm renkleri yumuşak ve sert mercan, plankton tarafından sağlanan bol beslenme için deniz tabanı sayesinde akımlar tarafından itilir kapsamaktadır.Resifleri Ayrıca hiçbir atık suya atılıyor ima yakındaki yerleşim geliştirme eksikliği, onların sağlıklılığını borçluyum.

Dalış Noktaları:

Matan (24/02/2013)
Tırmalamak, ve bizim ilk dalış ayrılış; Bizim ekipmanın denetimi için idealdir sığ bir gece dalış,.Kumlu zemin ve sert mercan bölümler arasında kutu yengeçler, bebek kalamar, nudibranchs bir bereket ve deniz salyangoz vardır.

Sardalya REEF (25/02/2013)
Dampier Boğazı’ndaki en güzel dalış noktalarından biri. Her yerde konserve sardalya gibi balık Okulları. Bu Sweetlips balık, barracuda ve -of ders-manta okulları ile sağlıklı bir mercan kayalığı …

BLUE MAGIC
Adını açıkça … harika bir dalış noktası. Balık okullar akya, BatFish ve neredeyse tüm mercan topuk kapsayacak Glassfish içerir. Bu okul, altı mantas geçit izledi. Bir fotoğrafçı için unutulmaz bir anı …

MIOSKON (26/02/2013)
Çok sağlıklı bir resif ve akımları ile bir dalış. Bluestripe snappers her yerde vardır. Kolayca mercan topuklu altında istirahat halı köpekbalığı bulabilirsiniz.

CAPE KRI
Aynı anda görmek kerede balık okullar bol görebilirsiniz inanılmaz bir dalış noktası.
Bu Bluestripe snappers, akya balığı, çok renkli yumuşak mercanlar ve süngerler ile doludur.

MANTA SANDY
Ben her zaman hatırlar bir dalış noktası.Quequeg temizlemek için bekleyen iki yere büyük kayalar ve temiz balık vardır. Dev manta parkı bu kayaların yanında, ve siz yapabilirsiniz neredeyse felç bu muhteşem devleri ile çekilmiş fotoğrafları var olabilir.

KUZEY TIP (27/02/2013)
Bir cüce denizatı görmek ister misiniz? Bu doğru yerdir. Makro çekimler için idealdir sakin bir dalış noktası.

GÜNEY YAN
Pigme denizatı görmek için başka bir yer Batanta adadır.Uyku wobbegongs Ayrıca, ben de şimdiye kadar büyük dev istiridye gördük.

CONVERGENCE
Batanta Adası kötü görüş, ancak makro yaratıklar sunuyor.Küçük şeyler sevenler için …

MAGIC DAĞ (28.02.2013)
Misool Adası temiz mavi su sabah dalış sırasında, varil sünger ve deniz hayranları ile birlikte kaplumbağaları izlemek.

BOO WINDOWS
Dalışın sonuna doğru, küçük bir adacık sualtı iki büyük pencerelerden mavi resif ve balık artan izle. Bu bir çiçek bahçesi gibi renkli mercan tarafından dekore bir başka unutulmaz noktasıdır.

FAN CLUP
Gece dalışları için ideal bir yer. Deniz hayranları yaşayan Dekoratör yengeçler papağan uyurken, av ve karides çok renkli.Mükemmel makro cennet.

BEBEK ROCK (01/03/2013)
Bu dalış akımlar yanı sıra deniz hayranları ve çevrelerindeki küçük balık yüzbinlerce eşlik etti. Geniş açı ve makro çekim için ideal bir nokta yapılan iki. Bir Raja Ampat klasik …

İKİ AĞAÇ ADALARI
Dalış barracuda bir okul ile başlayan ve BatFish, akya balık ve balık küçük okullar ile devam etti. Anemon onlarca dalış sonunda birlikte görülebilir.

MUTLU BİTEN (2013/02/03)
Biz Misool derin mavi dalış sonra döndü, ve biz geri Batanta vardır. Biz kumlu zeminde makro yaratıklar peşinde. Her anı sürprizlerle dolu güzel bir nokta.

YOSUN YAMA 2
Son dalış mantis karides, hayalet pipefish, anemon balığı, nudibranch türler, Filefish … nihai bir finali onlarca ve sonu ile bir makro cennette yer aldı.

Dünya biz üzerimize yerlerde birçok sorumlulukları yaşıyor. Biz, bu dünyada olumlu bir iz bırakmak için sevgi dolu ve sevilmeye önemini hissetmek ve duygu farklı tanımlanır happiness- denilen yaşamaya, bizim iş yerinde başarılı olmak için, mutlu bir aile hayatı için çok zor çalışmak gerekir herkes tarafından. Her şey uzakta: Bazen bizi mutlu etmek için sakin bir dünya isteyen, kaçmak istiyorum … hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorgun olsun.

Biz bu sakin ama heyecan verici bir dünya sualtı aramak çok şanslı, biz arkadaşız. Bazen ekibi olarak biz son üç yıldır Kızıldeniz, Maldivler ve nihayet Raja Ampat üst dalış yerlerde dalış gerçekleştirdik. Biz bunları bir kitapta derlenmesi amacıyla gördüklerimi belgeledi.Üçlemesinin son kitabı dünyanın en sağlıklı resifleri ve zengin sualtı çeşitlilik olarak Endonezya’nın Raja Ampat bölgesini sunuyor.

“Once upon a time – Bazen” biz dizi sizinle paylaşmak istiyorum ne oldukça açıktır: Bizim sualtı dünyası çok renkli ve etkileyici hayat hikayeleri içerir. 2011, 2012, ve 2013 yılında bu yaratıklar bir araya geldi ve biz sizinle gördüklerimi paylaştı. Biz bir belge, geleceğe bir iz bırakmak istedim. Biz yüzyıllarda insanlar gelip için korkuyor: belki konserve ton balığı bulmak için sürpriz olabilir ve bu canlının ne olduğunu merak edecektir. Umudumuz bir şans var insanların bir yüzyıl sonra Neyse, biz hala okyanuslar ve denizlerde bu güzellikleri var “, diyecekler bu kitapları yorumlayan olmasıdır. İnsanlar görevlerini yerine getirmiş ve milyonlarca yıldır dünyamızda yaşayan bu canlıları korumayı başarmıştır.